TÉMA Epilepsie

Epilepsie

Epilepsie patří mezi nejčastější onemocnění centrálního nervového systému dětí a dospělých. Jedná se o onemocnění s mozkovými křečovými stavy, které vede až k mozkovému koma. Podkladem epilepsie je ložisko abnormálního dráždění v mozku. Ložisko navozuje patologickou elektrickou aktivitu. Tato aktivita může být pouze lokální nebo se může šířit přes celou mozkovou tkáň, což má za následek upadnutí nemocného do bezvědomí.

Přesné příčiny epilepsie jsou neznámé. Jako příčiny se však uvádějí vrozené metabolické poruchy, infekce centrálního nervového systému, febrilní křeče u dětí, poškození mozku úrazem, nádorové onemocnění mozku, metastázy do mozku nebo chronický alkoholismus.

Záchvaty epilepsie rozdělujeme na dva různé typy. Na generalizované a parciální záchvaty.

GENERALIZOVANÉ záchvaty jsou doprovázené křečemi, šířícími se po celém těle, mohou začít křikem a následným pádem, nemocný má většinou široké nereagující zornice, pokousaný jazyk, pěnu u úst, může se pomočit či pokálet. Po odeznění záchvatu může být postižený dezorientován, má amnézii a upadá do spánku. Dělíme je na:

 • Grand mal - nastupuje ztráta vědomí od několika minut a je doprovázen svalovou kontrakcí s rychle po sobě následujícími záškuby.
 • Petit mal - jedná se o mrákotný stav, při kterém je porucha vědomí velmi krátká a malá a je bez přítomnosti křečí, trvá asi jednu vteřinu, bývá často u dětí, kdy se dítě zahledí, přestane mluvit nebo upustí hračku.
 • Praestatus epilepticus - záchvaty přicházejí opakovaně po sobě a nemocný je mezi záchvaty při vědomí.
 • Status epilepticus - záchvaty jsou zde tak rychle za sebou, že nemocný nenabývá vědomí a jedná se o život ohrožující situaci, nastupuje většinou u epileptika, který přestane užívat léky.

PARCIÁLNÍ záchvaty se vyznačují lokálními křečemi, kdy je postižena pouze jedna svalová skupina a nedochází při nich k poruše vědomí.

Rozdělují se na:

 • Motorické - dochází k postižení svalového okrsku, např.horní končetiny, víčka.
 • Sensitivní - pocit brnění, šimrání, pachuť v ústech.
 • Vegetativní - vede až ke zvracení, kolikám.
 • Složené formy - různé kombinace.

Epilepsie se diagnostikuje pomocí EEG (elektro-encephalo-grafie) a CT mozku (počítačová tomografie). Tato vyšetření jsou spolehlivá.

První pomoc u epileptického záchvatu spočívá především v zabránění pádu, zabránění pokousání úst a jazyka, zajištění průchodnosti dýchacích cest – zabránění zapadnutí jazyka. Přivolaná lékařská pomoc pak aplikuje nemocnému nejčastěji užívaný lék DIAZEPAM.

Každý epileptik by se měl ke svému onemocnění chovat velice zodpovědně. Epileptici musí dlouhodobě užívat medikamenty tzv. ANTIEPILEPTIKA, která zmírňují onemocnění epilepsie. Dále by měli dodržovat pravidelný denní režim, pravidelný spánek, měli by se vyhnout alkoholu, stresu, blikajícím reflektorům a stroboskopům.

Každý jedinec postižený tímto onemocněním by měl u sebe mít vždy průkazku, že je léčen s epilepsií. V případě, že záchvat propukne na veřejnosti, usnadní tak potenciálním zachráncům situaci.

Epilepsie patří do témat
 • EPILEPSIE A ŘEČ Jana Nesvadbová 15.09.2017 17:09:00

  Dobrý den, je mi 40 let, jsem po několika epi záchvatech, byla jsem i na ARO, oživovali mě. Nyní, díky Bohu a lékařům, lepší, beru medikaci, ale někdy se mi špatně mluví, patří to k tomu??? Okolí se to těžko vysvětlujete. Moc prosím, odpověď na e-mail. A , že Vám někdo pomůžete, jedině syn, rodina a pes, ostatní s posmívají, je to smutné...
  Děkuji a přeji krásný zbytek dne :-) Jana Nesvadbová LBC kraj

 • Epilepsie v amnezii David Horáček 09.08.2015 21:18:45

  Dobrý den měl jsem epilepsii v amnezii od narození až do svých 15.let byl jsem léčen na neurologii bral jsem silný prášky a byl jsem sledovan neurologii.Měl jsem zachvaty a problemy protoze mi u toho ještě odcházeli orgány které nepracovali jak měli naštěvoval jsem neurologii ECG EKG a byl jsem sledovan na přístrojích takže jsem byl v nemocnici vic jak doma muj domov byla nemocnice takže vím čím si lidé procházejí pokovat maji tuto nemoc ted jsem zdrav pracuji v Jihočeská drubež Vodňany a jsem rád že to tak dobře dopadlo chtěl bych tímto poděkovat doktorum ze Strakonické Česko budějovické a Pražské nemocnice.

 • strach ze zachvatu Linda 30.08.2014 15:53:17

  Brala jsem Valproat, pomahal mi, jenze jsem po nem nabrala 7kg. Tak mi to dr.zmenila na topilex, ten jsem brala rok a moc nepomahal, tak ted ho vysazuju za lek lamictal, ktery beru zatim vecer 50mg z 25 jiz tyden, ale citim se zle! Jako bych mela dostat zachvat + panicky strach... Nemit neurol ktery jsem 6let nedala do ust, tak nevim zda bych opet nezkolabovala. A to si lamictal pacienti chvali. Myslite ze mam pockat? Ja jen ze valproat zabral hned. Jenze jsem mala a sedim na invalidnim voziku tak nemuzu pribrat.
  Brala jsem Valproat a ten pomohl okamzite. rano a vecer beru neurotop 200mg a v př.letaku pisi, ze se to nema kombinovat, ale doktori rikaji ze do 600mg to nema ublizit a triskat se to. Mam strach. Mam takovy typ zachvatu, ze neupadam do bezvedomi a citim krece je to peklo!!!! A mam strach a je mi tak smutno pac to mam hlavne psychicky.

  Beru lamictal skoro týden. Prosim o radu. Dekuji a preji pekny den.

 • Epilepsie Vendula 16.11.2011 10:09:59

  Dobrý den mám malého synka jsou mu 2 roky a od 18 měsíců se nám nadměrně vzetkal ted jsme byly na vyšetření na neurologii a zjistili nám epilepsii,je to těžké dostali sme léky které má užívat nikdy jsem si nemyslela že se to může týkat nás zatim záchvat neměl ale co jsem pozorovala tak se mi zahleděl a pár minut mě nevnímal a ted jsem se dočetla že to jsou také příznaky dost se o něj bojíme. mám staršího kluka a ten je bez problémů jsou to moje zlatíčka a moc se o ně bojím nechtěla bych o ně přít.Ted se učíme doma jak s tím žít.

  • Re: Epilepsie Lucka 12.12.2011 15:08:32

   Dobrý den, Vendulko, dnes jsem byla na neurologii a popsala panu doktorovi, co se v sobotu stalo dceři a on toto diagnostikoval jako epilep.záchvat. Dceři je 6let, chodí do první třídy, během 2let od 3-5let měla asi 4x febrilní křeče při horečkách, takže jsme poté byli na EEG, epilep.se neprokázala. Nyní jsme ale opět objednáni na EEG kvůli tomu, co se stalo v sobotu - dcera ztratila vědomí asi na minutku, koukala prostě jakoby doblba jak se říká a neví to, něco při tom mumlala, nebylo jí rozumět. Takže jsem celé dopol. probrečela. Jsem doma na mateřské dovoloné se skoro 3letým synkem, takže jsem měla čas si to všechno v hlavě posrovnat a taky si něco přečíst na PC a tak jsem se trochu uklidnila, jsou horší nemoci a hlavně ta epilepsie má hodně forem, takže doufám, že to zůstane jen této mírně fáze. Vám přeji hodně sil a trpělivosti. Ať se s tím brzy srovnáte.

 • Záchvaty novina 30.12.2010 15:46:53

  Nevím, proč se toto děje a proč se s tím už i děti narodí...pro mě, jako pro laika, je to nepochopitelné.

 • Epilepsie jajinka 04.12.2010 18:22:55

  Mojemu synovy je 13 let je nemocen epilesíí zajimavé je že šest let se léčil mel jeden velký záchvat provázením křečemi upadkem do koma a zmatenost nic si nepamatoval .Nasadili jsme léky z panem Dr. Pachyrem v Litomeřicích bral Neurotop retard 300mg jak se to delá stupnovali jsme .........až jsme po pár letech vysadili protoýe se záchvat nedostavoal nadále.tet po roce vynechání se znova obběvil v menším stádiu v řečích v obličeji a na rukách upadek do koma nevedel nic ,zamatenost otupelost ,strach což u neho hraje velkou roli v této nemoci nasadili jsme jiní lék : Lamictal dali jsme pulku ráno a za 14 dní tvišovat ....jak to bývá ale syn má furt brnení strach stoho při brnění tvaže mu to de i do nohou potřebuje na velkou a má stoho strašní strach,nechápu proč se mu to deje navíc je astmatik a má trvalou rýmu.muže te mi prosím nekdo poradit na koho bysme se mohli obrátit ? nebo co by mu pomohlo ? je to muj jediný syn a mám o něho velké obavy .Děkuji moc za pžíspěvky Kocourková


Epilepsie patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Epilepsie

Píšeme jinde
 • Recept na domácí Baileys krok za krokem

  Recept na domácí Baileys krok za krokem

  Recept na výborný krémový nápoj připomínající Baileys. Domácí likér v ozdobné lahvi a s ručně psanou etiketou může být originálním dárkem nejen na sv. Valentýna.

 • Tajemství pletení vánočky

  Tajemství pletení vánočky

  Vánočku, tradiční vánoční pečivo, má rád snad každý z nás. Zkušení mistři pekaři dovedou umně splétat spodní patro i ze šesti (devíti) pramenů. Já vám nastíním tajemství pletení ze tří, ale hlavně ze čtyř pramenů.Zdravě.cz na Facebooku